Sestdiena, 13.07.2024 04:44
Margarita, Margrieta
Trešdiena, 24. janvāris, 2024 11:51

Palasi man priekšā, lūdzu!

Andris Upenieks, Ogres Vēstis Visiem
Palasi man priekšā, lūdzu!
Andris Upenieks, foto no personīgā arhīva
Trešdiena, 24. janvāris, 2024 11:51

Palasi man priekšā, lūdzu!

Andris Upenieks, Ogres Vēstis Visiem

Izglītības pētnieki, kurus automātiski mēdz saukt par speciālistiem, it kā satraukušies. PISA 2022 Latvijā vadītāja Rita Kiseļova: «Ja skolotāji bērniem neliek lasīt, tad viņiem sasniegumi ir zemāki nekā tiem, kuri ir mudināti lasīt. Skolēnu sasniegumus ietekmē arī tas, cik viņi lasa prieka pēc.» 

Tā jau nu liks, un tā jau nu lasīs! Bet vismaz cilvēciska valoda, kur bērnus nesauc par izglītojamajiem un novazātais motivēt aizstāts ar latvisko – mudināt. Tas, ka lielas cerības liktas uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno programmu Restarts lasīšanai, lielu optimismu nevieš. Neviena programma nevar aizstāt to, kam jāsākas bērna šūpulī. Kam gan nav nācies pavērot? Ja bērniņš neguļ un mēs ar viņu runājam, stāstām kaut ko un stāstām, kā viņš reaģē? Platām acīm raugās pasaulē un, elpu aizturējis, klausās, savelk lūpas taurītē, pasmaida un klausās. Esam pārliecināti, ka neko nesaprot? Saprot! 

Atminos LU pasniedzējas teikto studiju gados: «Ar pirmajiem dzīves mirkļiem bērnam jāpeldas valodas skaņās.» Esmu pateicīgs tev, omīte: ar bērniem tu runāji no rīta līdz vakaram nenogurstoši un bez raizēm, vai tevi klausās. Esmu pateicīgs par priekšā lasīšanu, par to, ka ļāvies bērnu čukstiem – palasīt vēl, kaut bija laiks jau gulēt. Esmu pateicīgs vectēvam par paša sacerētiem stāstiem. Mēs nebrīnāmies, ka tagad, kad bērni jau lieli un lasa gan latviski, gan angliski, dažkārt izlūdzas kaut ko palasīt priekšā. Restarts lasīšanai var sākties bērna šūpulī: pēc tam būs jau drusku nokavēts…