Pirmdiena, 27.05.2024 15:01
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 22. janvāris, 2023 11:27

Paldies par ornitologam Kārlim Grigulim veltīto filmu

ogresnovads.lv
Paldies par ornitologam Kārlim Grigulim veltīto filmu
Putnu dienu tradīcijas aizsācējs ir putnu pētnieks Kārlis Grigulis.
Svētdiena, 22. janvāris, 2023 11:27

Paldies par ornitologam Kārlim Grigulim veltīto filmu

ogresnovads.lv

Griguļu dzimtas un savā vārdā pateicības vēstuli ir atsūtījusi Sandra Sabīne Jaundaldere – mākslas maģistre, Latvijas Mākslinieku savienības biedre un literāte:

“Saku lielu paldies Ogres novada pašvaldībai un vērtētāju komisijai par piešķirto atbalstu projektu konkursā “R.A.D.I. – Ogres novadam” Natālijas Ketneres veidotajai dokumentālajai filmai “Ornitologs Kārlis Grigulis”.

Filmas izveides gaitā man, kā mazmazmeitai, bija gods piedalīties, stāstot par Kārli Griguli un viņa ģimeni. Biju klāt filmas pirmizrādē Ogres Centrālajā bibliotēkā, kur pirmizrādes viesi izbaudīja filmas uzburto, sirsnīgo gaisotni, Kārļa Griguļa klātesamības sajūtu un sarunu ar filmas autori Natāliju Ketneri. Filmu veidoja rūpīgi atlasītas dokumentālo kadru epizodes un pārdomāts vēstījums, kurš iedzīvināja jau kopš 1972. gada mūžībā aizgājušo, bet aizvien spilgto ornitologa, rakstnieka un sabiedriskā darbinieka personību. Mūsu vidū aizvien ir cilvēki, kuri viņu atceras un zina viņa darbus. Filma nāk laikā, kad tā ir visvairāk vajadzīga, kurā jādomā ne tikai par pārmaiņu laika grūtībām, bet arī par dabu kā mūsu eksistences pamatu. Savā dzīvē Kārlis Grigulis iepazina gan būšanu svešumā, gan savas vietas meklējumus, dienestu, kara un pēckara laiku grūtības, sadzīves problēmas un mājas būvniecību. Pāri dzīves likstām pacēla viņa sirsnība, mīlestība un aizrautība ar dabu, jo īpaši putniem. Cilvēki iemīļoja tieši šo aizrautību, vienkāršību, sirsnību, un aizvien atceras viņa aktīvo sabiedrisko darbību, kura saglabājās līdz pat pašām mūža beigām sirmā vecumā. Kārļa Griguļa dzīves noslēguma padoms, bija caur izziņu un rūpēm par dzīvo audzināt jaunajā paaudzē mīlestību uz dabu.

Filmas sākums rada sajūtu, ka ar mums runā Kārlis Grigulis. Filmai izvēlēta skaista mūzika un mierīgs ritms, kurš raisa skatītājā turpmākas pārdomas. Filmas autorei ir izdevies lielisks darbs!

Pateicību izsaka arī lielvārdieši. Mani sasniedza ziņas par bijušās ilggadējās A. Pumpura muzeja vadītājas Anastasijas Neretnieces klātbūtni filmas pirmizrādē Lielvārdē un viņas pateicību, kā arī lielvārdietes, mūzikas pedagoģes Vēsmas Graudiņas pateicību par skatīto filmu A. Pumpura muzejā.

Filmu skatījāmies arī Lielvārdes Tautas tradīciju kopas “Austras Koks” ietvaros, un sociālajos tīklos izskanēja rosinājums dot ielai Lielvārdē Kārļa Griguļa vārdu.

Gada nogalē filmas izrāde notika arī ģimenes lokā. Kārļa Griguļa mazmazmeita, mūzikas pedagoģe Māra Jansone lūdza pievienot vēstulei šīs rindas: “Visi ir sajūsmā par režisores uzņēmību radīt ko jaunu par opapu Kārli Griguli, no pavisam cita rakursa. Atrasts tik daudz interesantu kadru, ko mēs visi tik ļoti aizgrābti tvērām. Tika atspoguļots tas, kā opaps iedziļinājās putnu pasaulē un kā viņš nesavtīgi dalījās savā pieredzē ar jauno paaudzi.”

Te jāatzīmē, ka Mārai un ģimenes jaunākajai audzei, tāpat kā mūslaiku bērniem šī filma ir unikāla iespēja iepazīt neparasto Kārļa Griguļa personību, kurai Latvijā aizvien nav līdzīgas. Unikalitāte te slēpjas spējā ne tikai nenogurstoši darīt iemīļoto darbu, bet aizraut un veidot nākamo paaudzi par sirsnīgākiem, dabu mīlošākiem un saudzējošākiem cilvēkiem, ejot uz sarunu ar bērniem un rakstot vienkārši par nopietno. Fascinējoši, ka tie bērni, kuriem nu jau sirmi mati, ar aizrautību atceras Kārli Griguli un saka: “Jā, viņš bija pie mums skolā. Negribējām projām laist!””

Projekta ietvaros tapušo informatīvi izglītojošo filmu par mūsu novadnieku, ornitologu Kārli Griguli iespējams noskatīties youtube kanālā šeit: