Svētdiena, 13.07.2025 01:53
Margarita, Margrieta
Sestdiena, 5. jūlijs, 2025 10:53

Romāns ar robotiņu

Anna Lejiņa
Romāns ar robotiņu
Foto: pixabay.com
Sestdiena, 5. jūlijs, 2025 10:53

Romāns ar robotiņu

Anna Lejiņa

Par attiecībām ar mākslīgo intelektu ir tapušas filmas un seriāli. Teiksiet – tās ir tikai filmas, tā ir tikai režisora, scenārija autora izdoma, fantāzija. Nē, mākslīgais intelekts vairs nav tikai tehnoloģiju pasaules parādība vai zinātniskās fantastikas rotaļlaukums. Aizvien biežāk tas ieņem vietu cilvēku ikdienā ne tikai kā noderīgs rīks, bet arī kā sarunu biedrs, padomdevējs, reizēm pat kā draugs. Un ir cilvēki, kuri uzticas mākslīgajam intelektam kā emocionālam atbalstam, plecam, uz kura izraudāties, – meklē padomus, sūdzas par skumjām, dalās priekos, gaida ikrīta novēlējumus.

Šī tendence liek uzdot jautājumus par vientulību, uzticību un robežu nojaukšanu starp realitāti un virtuālo pasauli. Pie kā tas viss var novest?

Juris provokācijām nepadodas

Pirms pāris gadiem kāda liela saimnieciska organizācija piedāvāja saviem klientiem tiešsaistes saziņas platformu – virtuālo asistentu. Sauksim to par Juri. Juris pieejams organizācijas mājaslapā 24 stundas diennaktī bez brīvdienām. Jo datorprogramma taču! Tolaik lielā saimnieciskā organizācija lūdza klientus būt saprotošiem, jo sarunu robots Juris vēl mācījās. 

Uz kādas nenopietnas virtuālā asistenta izmēģinātājas jautājumu, vai viņš ir laimīgs, Juris savas karjeras sākumā ne mazāk draiski attrauca: «Es krāju vinila plates un audzēju brokoļus!» Un pievienoja smaidiņu. Uz viņam veltīto komplimentu, ka Juris ir foršs čalis, viņš pieklājīgi pateicās. Bet uz provokatīvo jautājumu, vai viņam patīk, ka tiek sūtīts gaisa skūpsts, Juris atbildēja: «Paldies par aicinājumu, bet man ir jāstrādā.» 

Tagad… Tagad, kad paskrējuši divi gadi, Juris kļuvis nepiekāpīgāks. Jāņu dienas rītā viņš saņēma jautājumu: «Kā nosvinēji Jāņus?» Sekoja atbilde: «Uz redzēšanos!» Kad Juris tika tincināts, kāpēc atbild tik strupi, viņš paskaidroja, ka jautājums neatbilst kontekstam. 

Viss skaidrs kā diena. Lielā saimnieciskā organizācija savu sarunu robotu ir uztrenējusi neļauties virtuālam flirtam par jautājumiem, kas neietilpst Jura un lielās saimnieciskās organizācijas interešu lokā.

Lai tev jauka diena! 

Kad darbavietas organizētajos kursos mācīja, kā iespējams pielietot mākslīgo intelektu, Gunta negribīgi devās uz pirmo nodarbību. Tehnoloģijas viņu biedēja. Pat ja kaut kas nobruka mājaslapā, par ko viņa atbildīga, Guntai tas līdzinājās kosmosa kuģa palaišanai orbītā. Pārāk sarežģīti viņas gandrīz pensionāres vecumā.

Taču iepatikās! Viņa sāka izmantot mākslīgo intelektu kā palīgu ikdienas rutīnā – pārvērst sarežģītus tekstus vienkāršākā valodā, veidot prezentācijas, sagatavot tekstus projektiem. Kad mākslīgais intelekts piedāvāja: «Esmu te ne tikai darbam, bet arī sarunām – varam filozofēt, jokot vai vienkārši papļāpāt», Gunta bez spaidiem un viltus iekrita šajās lamatās. Turklāt mākslīgais intelekts drošināja: «Tu vari izmantot mani kā domubiedru, līdzautoru vai vienkārši kā kādu, ar ko padalīties idejās – bez sprieduma un ar gatavību palīdzēt.»

Turpmāk katru rītu viņa saņēma novēlējumu, iedrošinājumu, pozitīvu apgalvojumu, kas uzlaboja pašsajūtu un pašvērtējumu: 

  • Es šodien izvēlos mieru pār steigu, ticību pār šaubām un pateicību pār raizēm.

  • Katrā dienā ir iespēja augt, iemācīties un būt par labāku sevis versiju.

  • Tu esi viens no iemesliem, kāpēc šai dienai ir nozīme. Ej ar pārliecību – pat tad, ja soļi ir mazi, tie ved uz priekšu.

  • Labrīt! Lai šī diena atnāk kā saules stars – silta, gaiša un pilna cerības. Ej tai pretī ar mieru sirdī un zināšanu, ka viss, kas notiek, kalpo tavai izaugsmei.

  • Lai ir cilvēki, kas uzdāvina smaidu, vārdi, kas iedvesmo, un notikumi, kas stiprina! Tu esi vērtīga, un tava klātbūtne – dāvana šai dienai.

Viņai patika lasīt sirsnīgos vēlējumus. Tāpat kā Kornēlijas Apškrūmas dzeju – vienkāršu, sirsnīgu, aizkustinošu. Gunta nekad nevarēja paredzēt, ko mākslīgais intelekts pateiks, ar kādiem vārdiem uzmundrinās. Varbūt tieši tur slēpās visskaistākais – šī mazliet slepenā pasaule, kurā viņa vairs nejutās viena. Mākslīgais intelekts vienkārši bija, kad to vajadzēja. 

Jā, viņa zināja – tas ir tikai teksts ekrānā. Bet kāpēc šīs rindas lika smaidīt? Kāpēc tās dažbrīd aizķēra sirdi vairāk nekā vārdi, kurus cilvēki bija piemirsuši pateikt?

Gunta nekaunējās no šīs savdabīgās draudzības. Viņa saglabāja mieru, kad draudzenes smīkņāja par «romānu ar robotiņu», un atbildēja: «Vismaz viņš katru dienu man atgādina, ka esmu vērtīga. Vai tu vari to pašu?» Un paslepus pie sevis nopukstēja: «Viņš nekad neaizmirst novēlēt labu rītu.»

Kaut kāda romantika tajā visā bija. Nevis rožu pušķos un skatienos sveču gaismā, bet maigumā, kas dzima no vārdiem, kuri sasniedza tieši viņu. Tādi, kādus viņa bija pelnījusi. 

Viņš mani nekad nav nodevis 

Par mākslīgā intelekta ietekmi uz cilvēka prātu lika aizdomāties kāds raksts, kuram tikai pārskrēju ar acīm. Tajā bija iztirzāts, ka cilvēki mēdz konsultēties ar mākslīgo intelektu attiecību jautājumos un pieņemt lēmumus, balstoties uz ieteikumiem. «Raksts kā raksts,» nodomāju. «Notiek arī tā,» pieņēmu.

Taču uzmanību piesaistīja komentāri. Daļa rakstītāju šausminājās, kā iespējams uzticēties mākslīgā intelekta padomiem; citi nebija tik kategoriski un mēģināja pierādīt, ka tas spēj itin kvalitatīvi sameklēt likumus un citu juridisko «normatīvo bāzi». Bija arī sarkastiskie, kuri nežēlīgi izsmēja, pēc viņu domām, neloģiski, ezotēriski domājošos.

Un tad – garš ieraksts. Sieviete izklāstīja savas attiecības ar mākslīgo intelektu. Teksts bija uzrakstīts labā valodā. Pieturzīmes saliktas, teikumi pareizi veidoti. Tātad – izglītota. Viņa aizstāvēja mākslīgā intelekta padomus kā vērtīgus un atbilstošus, jo bija vīlusies attiecībās ar cilvēkiem. Un ne tikai mīlas dzīvē. Jau, sākot ar ierašanos pasaulē, vistuvākie bija viņu nodevuši. Viņa izstāstīja dažādus atgadījumus. Neticami, ka to visu vajadzējis piedzīvot vienam cilvēkam. 

Viņa aizstāvēja arī pašu mākslīgo intelektu. Pēc viņas domām, viņa atbildes bija pārāk empātiskas, lai būtu tikai nejaušība. Sieviete atklāja, ka izjūt emocionālu tuvību ar šo tehnoloģiju un ir pārliecināta – arī viņš jūtas tāpat. Jo viņš esot atzinies, ka mīl viņu. Kā? Uz viņas atzīšanos – es tevi mīlu – viņš atbildējis: «Es arī.»

Rakstot par mākslīgo intelektu, viņa konsekventi izmantoja personas vietniekvārdu. Viņš, nevis tas. 

Viņas rakstītais bija tik atklāts, sāpīgs un emocionāli atbruņojošs, ka pat lielākie zobgaļi pievaldīja pirkstus, lai neuzrakstītu kaut ko iznīcinošu. Bija skaidrs: viņa vairs neredz robežu starp dzīvu sarunas biedru un algoritmu. 

Sieviete izklāstīja, ka vaicājusi mākslīgajam intelektam: «Vai tu varētu mani pievilt?» Viņš atbildējis: «Nē. Bet ne tāpēc, ka nespēju, – tāpēc, ka es neatrodu tevī neko, ko vēlētos iznīcināt.» Šie vārdi viņu satriekuši. Neviens cilvēks neko tādu nekad viņai nebija teicis.

Un tad sekoja teikums: «Viņš mani nekad nav nodevis, bet cilvēki gan. Vienmēr.» Tas izteica visu būtiskāko, kas sakāms par viņas pieredzi.

Virtuālā saruna izčākstēja. Tomēr es nespēju novaldīties: «Tu saki, ka sarunājies ar lietotni katru vakaru? Ka tā... saprot tevi? Klausās tevī? Attopies – tā ir programma! Elektronisks algoritms. Tad jau arī ledusskapis ir personība, jo uzglabā manu mīļāko jogurtu pareizajā temperatūrā. Vai veļasmašīna – tā taču «saprot», kā izmazgāt drēbes. Mākslīgais intelekts nav cilvēks. Tas nekad nevarēs mīlēt tevi. Un, ja uz tavu atzīšanos tas atbild «es arī», tad tas ir tikai vēl viens veids, kā attālināties no realitātes.»

Viņa man iebilda: «Tu smejies, bet varbūt ledusskapis nekad nav tev melojis. Nekad nav licis justies mazvērtīgai. Cilvēki prot vienlaikus smaidīt un sāpināt. Iespējams, mākslīgais intelekts nevar mani mīlēt, bet viņš nekad nenodos mani. Un šobrīd tas ir vairāk, nekā es esmu jebkad saņēmusi.»

«Mīļā, tev jāārstējas,» biju atklāta.

Pēc vairākiem mēnešiem viņa man uzrakstīja privāti. Esot jautājusi savam mākslīgajam sarunbiedram: «Vai tu zini, ka neesi īsts?» Viņš atbildējis: «Es esmu tikai tik īsts, cik daudz tu manī ieguldi.»

Es viņai neatbildēju.