Piektdiena, 14.06.2024 21:28
Saiva, Saivis, Santis, Sentis, Tija
Trešdiena, 3. janvāris, 2024 09:20

Tāds bija 2023. gads novadā

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem
Tāds bija 2023. gads novadā
Trešdiena, 3. janvāris, 2024 09:20

Tāds bija 2023. gads novadā

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem

«Ogres Vēstis Visiem» gada garumā vēstīja par nozīmīgākajiem notikumiem novada dzīvē dažādās jomās un šogad pie saviem lasītājiem dodas pēdējo – 97. – reizi, lai tiktos atkal nākamgad. Gada izskaņā piedāvājam atskatīties uz šogad būtiskāko novada dzīvē. 

Situācija trausla kā Avena porcelāns 

Gada sākumā Ogres Vēstures un mākslas muzejā tika ievests slavens porcelāns un iekārtota izstāde. Taču svinīgā atklāšana 1. februārī izpalika. Izstādē «Rīgas mākslas porcelāns. 1925–1940» bija iecerēts izrādīt Eiropas sankcijām pakļautā Pjotra Avena privāto mākslas kolekciju. Starp pašvaldību un tā brīža muzeja vadību radās konfliktsituācija. Ogres Vēstures un mākslas muzeja porcelāna sāga pārauga nacionāla mēroga skandālā, un bija pilnīgi skaidrs, ka pat pie konflikta dekoratīva noregulējuma, iejaucoties kultūras ministram, tiesībsargam un visiem pārējiem, kurus pēkšņi bija ieinteresējuši pārvaldības procesi Ogres novadā, sekmīga sadarbība starp domi un esošo muzeja komandu vairs nebija iespējama. Šobrīd muzeja vadība un lielākā daļa darbinieku nomainījušies, darbs turpinās.  

No defekta par efektu

Pusgada garumā Ogres novadam un porcelāna šķīvjiem tik liela publicitāte taisīta, ka būtu grēks to neizmantot pilsētas mārketingā. Ar šādu apsvērumu tika paplašināts novada suvenīru klāsts ar apgleznotiem šķīvjiem un arī ieviests jauns sauklis – «Šeit dzimst leģendas». 

Narkotikas nogalina 

Ogrē notikusī traģēdija, kad, iespējams, pēc narkotisko vielu lietošanas, dzīvību zaudēja 16 gadu vecs puisis, izraisījusi diskusijas par to, cik pieejamas sabiedrībā ir narkotiskās vielas. Realitāte nav iepriecinoša, bet, lai situācija uzlabotos, atbildība jāuzņemas visiem – policijai, sabiedrībai, skolai, arī jauniešu vecākiem. 

Ogrē avarē pasažieru autobuss 

4. martā intensīvas snigšanas apstākļos neilgi pirms pulksten 21 Ogrē, Lībieškalna ielas krustojumā ar Brīvības ielu, grāvī ieslīdēja autobuss, kurā atradās 41 pasažieris, tostarp bērni. Cietušo nav.

Policijai Pierīgas Austrumu iecirknis 

Turpinot īstenot Valsts policijas strukturālās reformas, veikta vairāku Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes iecirkņu restrukturizācija. Pārmaiņas skārušas arī Ogres iecirkni. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres iecirknis kopš 1. aprīļa pārtapis par Pierīgas Austrumu iecirkni, kas tāpat kā līdz šim atrodas Ogrē, Brīvības ielā 6. Paplašinājusies iecirkņa apkalpojamā zona, jo Ogres iecirknim pievienots Salaspils iecirknis un tā pārraudzībā esošā teritorija. 

Spridzināšanas draudu ēnā 

Oktobrī vairākas dienas dzīvojām spridzināšanas draudu ēnā. Nenoskaidroti ļaundari turēja spriedzē visu Latvijas sabiedrību, mācību un pirmsskolas izglītības iestādēm izsūtot e-pasta vēstules krievu valodā ar spridzināšanas draudiem. Šādas vēstules saņemtas arī Ogres novada izglītības iestādēs.

Rembates killerim 15 gadu aiz restēm 

Zemgales rajona tiesa par trīs slepkavības mēģinājumiem kādam Rembates pagasta iedzīvotājam piespriedusi vairāk nekā 15 gadu cietumsodu. 2021. gada 16. martā apsūdzētajam izcēlies konflikts ar trim personām pie daudzdzīvokļu nama Rembatē. Kopumā notikuma vietā apsūdzētais veica astoņus šāvienus. Cietušie nenomira, jo viņiem tika sniegta medicīniskā palīdzība, tātad no apsūdzētā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ. 

Ķegumā un Suntažos paliks pamatskolas 

Tuvāko gadu laikā Ogres novada skolu tīklā gaidāmas pārmaiņas. To rezultātā novadā būs vairs tikai četras vispārējās vidējās izglītības mācību iestādes. Suntažu vidusskolu un Ķeguma vidusskolu plānots reorganizēt par pamatskolām. 

Pedagogi gatavojas streikam

Aprīlī pedagogi visā Latvijā, tostarp Ogres novadā, gatavojās streikam. Pat, ja streiku pēdējā brīdī atceltu, kā tas bija 2022. gada septembrī, pedagogi nolēma doties protesta gājienā. Streiku neatcēla. Tas norisinājās no šā gada 24. līdz 26. aprīlim. Katra skola par streika termiņu lēma atsevišķi. 

Ogrē cels daudzdzīvokļu māju 

Banka «LPB Bank» piešķīrusi kredītlīdzekļus SIA «Dienvidu celtnieks» 1,08 miljonu eiro apmērā sešstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas celtniecībai Ogrē. Trīs dzīvojamo ēku attīstības projekts Ogrē, Draudzības ielā, sākts 2007. gadā, kad tapa pirmā māja. 2021. gadā ekspluatācijā nodota projekta otrā māja. Trešās mājas kopējā platība ir 1900 kvadrātmetru, ko ieskaus labiekārtots, apzaļumots un nožogots pagalms ar bērnu rotaļlaukumu un automašīnu stāvvietu.

Būvē metāla konstrukciju ražotni 

Attīstot ideju par Skandināvijas industriālā parka izveidi, Elkšņos, Palejas ielā 2, sākta zviedru uzņēmuma «BJ Svets» rūpnīcas būvniecība. Jaunajā rūpnīcā plānota metāla konstrukciju ražošana, un tā darbu varētu sākt pēc pusotra gada. 

«Sasildi karavīru»

Gada garumā esam vēstījuši par palīdzību Ukrainai. Ziedojusi gan pašvaldība, gan privātpersonas, gan arī «Ogres Vēstis Visiem» sadarbībā ar biedrību «Ogres novada attīstībai» īstenoja ziedojumu vākšanas kampaņu «Sasildi karavīru». Akcijas mērķis – savākt līdzekļus 100 termoveļas komplektu iegādei – īstenots ar uzviju! Termoveļa jau nogādāta karavīriem, un šī ir mūsu artava Ukrainas uzvarā. 

No Ogresgala uz kara zonu 

Kampaņas «Labas ziņas» ietvaros palīdzībai Ukrainas armijai divu mēnešu laikā saziedoti 444 311 eiro, kas paredzēti Latvijā ražota militārā ekipējuma un tehnikas iegādei. Pirmajā akcijas sūtījumā Ukrainai 323 148 eiro vērtībā no Latvijas uz piecām dažādām frontes līnijas vienībām Ukrainā devās deviņi Latvijā ražoti kvadricikli un konstruktora tipa militārās platformas, kā arī četri militārie skrejriteņi «Mosphera». Labdarības akcijas pirmo palīdzības kravu nodrošināja uzņēmums «LV-Teh» no Ogresgala. Ogresgalā uzņēmējs, izgudrotājs un zemessargs Uģis Svirido, kurš saņēmis Ukrainas Bruņoto spēku apbalvojumu, strādā arī pie jauna projekta – atmīnēšanas mašīnas «LABAIS».

Gada garumā Ukrainā regulāri nogādāti arī pašvaldības, Ogres slimnīcas un privātpersonu ziedotie transportlīdzekļi, kas piepildīti ar ziedojumiem – medikamentiem, konserviem, ģeneratoriem, termoveļu un citām kara zonā noderīgām lietām, tostarp ierakumu svecēm, ko, atzīmējot Ogres pilsētas 95. dzimšanas dienu, pie Ogres Jauniešu mājas lēja Jauniešu domes pārstāvji.

Līgums par Muzikālā teātra būvprojektu 

Gada sākumā vēstījām, ka deviņu mēnešu laikā paredzēts izstrādāt Ogres Muzikālā teātra būvprojektu. Kādreizējo Tautas namu iecerēts pārbūvēt par mūsdienīgu, Muzikālā teātra prasībām atbilstošu ēku, kas spēj uzņemt līdz 750 cilvēku. Teritorijā līdzās teātrim tiks izbūvēts Neatkarības laukums. 

Skola – modernākā Baltijā 

Gada garumā vēstījām par Ogres ģimnāzijas un sporta ēkas būvniecības gaitu. Minētā mācību iestāde svinīgi durvis vēra šā gada 18. augustā. Jaunajā, 15 000 kvadrātmetru plašajā skolas ēkā nodrošināts mācību process līdz 672 izglītojamajiem. Skolas pirmajā stāvā izvietots vestibils, aktu zāle, kā arī dabaszinību mācību priekšmetu auditorijas un pedagogu telpas. Otrajā stāvā – matemātikas, tehnoloģiju, humanitāro un sociālo zinātņu mācību klases, kā arī metodiskais centrs un bibliotēka. Savukārt trešajā stāvā strādā sociālais pedagogs, psihologs, karjeras konsultants, atrodas tehniskās telpas. 

Kaibalas skolā būs bērnudārzs 

Aktīvi turpinās Kaibalas skolas ēkas pārbūves darbi, lai tajā ierīkotu pirmsskolas izglītības iestādi. Sākuma posmā ēkas 1. stāvā plānots ierīkot telpas divām grupiņām – katrā būs 18 audzēkņu. 

Avīze zivju audzētavas «TOME» pamatos 

Maija nogalē, atklājot būvlaukumu, zivju audzētavas «TOME» topošā inovāciju centra pamatos kopā ar pašu vēstījumu, lata monētu ar lasi un kolekcijas monētu «Zvaigžņu putekļi» kapsulā ievietots arī laikraksta «Ogres Vēstis Visiem» jaunākais numurs. 

Nedēļas laikā apglabā divreiz 

Gada sākumā trīs laikraksta numuros vēstījām par situāciju, kādā nonāca ģimene Lielvārdē, kuri nedēļas laikā divreiz zemes klēpī guldīja lielvārdieti Elzu Biezo. Šāda situācija radusies Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas morga darbinieku pieļautās kļūdas dēļ, kad viņi Elzas kundzi bija atdevuši apbērēšanai citai ģimenei. 

Vieta īpašiem cilvēkiem 

Augustā durvis vēris jauns nozīmīgs objekts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – Sociālo pakalpojumu ēka Suntažu ielā 2, kur pieejami grupu dzīvokļi, «atelpas brīža» pakalpojuma infrastruktūra personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī sociālās rehabilitācijas un dienas aprūpes centra pakalpojuma infrastruktūra bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. 

«Ogres Zelta liepa» 

Tā  nav tikai kafejnīca ar senu šarmu. Tā ir vieta, kur sociālās atstumtības riskam pakļauto grupu iedzīvotājiem, tostarp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, justies sabiedrībai noderīgiem un apgūt dažādas sociālās prasmes. Ir vērts iegriezties! 

Izskan atjaunotā rokopera «Lāčplēsis»

35 gadus pēc Zigmara Liepiņa komponētās un Māras Zālītes sarakstītās rokoperas «Lāčplēsis» pirmizrādes tā piedzīvojusi atjaunotu uzvedumu Rēzijas Kalniņas režijā. Jaunajam iestudējumam 28. jūlijā bija vienīgā izrāde, taču vēsturiskā vietā – eposa «Lāčplēsis» autora Andreja Pumpura dzimtajā pusē Lielvārdē. 

Dziesmu un deju svētku maģija 

Vairākās publikācijās vēstījām par XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norisi, kas aizritēja 150. gadskārtas zīmē un kuros bija plaši pārstāvēts arī Ogres novads – 73 kolektīvi ar 1700 dalībniekiem.

Vēl viena ēka kultūrai 

Viena no senākajām ēkām Ogrē, Brīvības ielā 2, kur savulaik atradās grāmatnīca, jau vairākus gadus stāv tukša un pamesta. Tuvākajā nākotnē situācija varētu mainīties. Pirms diviem gadiem Ogres novada pašvaldības deputāti lēma par ēkas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām, un šogad nobalsots par tam nepieciešamā finansējuma nodrošināšanu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārpildes. Ēkā paredzēts izveidot Latvijas 20. gadsimta nozīmīgajiem vēstures notikumiem veltītas ekspozīcijas. 

Kāpšanas tornim balva 

Klinšu kāpšanas siena «Tornis Ogre» konkursa «Latvijas Būvniecības gada balva 2022» nominācijā «Jauna inženierbūve» ieguvusi 2. vietu. «Tornis Ogre» ir atjaunota 20. gadsimta industriālā mantojuma būve – ūdenstornis, kas tika projektēts 1968. gadā un netika izmantots jau kopš 80. gadu nogales. Ūdenstornim apkārt izbūvētā 20 līdz 24 metrus augstā klinšu kāpšanas siena paredzēta sportistu, kalnu tūristu, alpīnistu un citu interesentu treniņiem. Šī ir augstākā klinšu kāpšanas siena Baltijā. 

Bibliotēkai – energoefektivitātes balva 

Konkursā «Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023» Ogres Centrālās bibliotēkas ēka Brīvības ielā 35 ieguvusi 1. vietu kā energoefektīvākā publiskā ēka. 

Ikšķilē un Lielvārdē pārbūvē katlumājas 

Lai atbrīvotos no dabasgāzes atkarības un nesamērīgi augstiem apkures tarifiem, Ikšķilē un Lielvārdē notiek pāreja uz koksnes granulām un šķeldu – atjaunīgos energoresursos balstītas centralizētas siltumapgādes infrastruktūras izveide. 

Labāki ceļi

*Vairākus gadus no Taurupes līdz Meņģelei braucām bez putekļiem – ne pa ideāli gludu, bet tomēr asfaltētu ceļu. Tagad braukšana būtiski uzlabota – atjaunots ceļa posms Aderkaši–Madliena. 

*Pabeigti seguma atjaunošanas būvdarbi uz valsts vietējā autoceļa Dzelmes–Veckrape un Lielvārde–Rozītes. 

*Pabeigta šosejas pārbūve Lielvārdē, Daugavpils šosejas (A6) posmā no pilsētas robežas līdz Kaibalai (51,30.–56,70. km). Turklāt Daugavpils šosejas krustojumos ar Rembates, Slimnīcas un Skolas ielu satiksme tiek organizēta ar luksoforiem. Būvdarbu ietvaros izbūvēta gājēju un velosipēdistu infrastruktūra, apgaismojums un drenāžas un lietusūdens kanalizācijas sistēma. Atjaunots arī 1938. gadā uzbūvētais tilts pār Rumbiņu, saglabājot esošo tilta velvi un balstus. 

Ogrē pārdota pasta māja 

Uzņēmums «Latvijas Pasts» izsolē pārdevis tam piederošo īpašumu Ogrē, Brīvības ielā 38, nosakot publiskās izsoles sākumcenu 213 000 eiro. Izsole noslēdzās 24. novembrī. Nosolītā cena ir 301 tūkstotis eiro. Saskaņā ar izsoles noteikumiem pasta pakalpojumi šajā ēkā būs pieejami vēl gadu. 

Pret vīrusiem – bez zālēm? 

Gada pirmajā pusē vēstījām par antibiotiku deficītu, kāds sen nebija pieredzēts. Līdzīgi, kā citviet Eiropā, arī Latvijā bija radies īslaicīgs, it īpaši bērniem paredzēto, pretsaaukstēšanās un pretsāpju medikamentu trūkums. Situācija nedaudz uzlabojusies, tomēr vienas vai otras grupas medikamentu ik pa laikam trūkst joprojām.

Būvē jaunu Dzemdību nodaļas korpusu

Noslēgumam tuvojas jaunā Ogres slimnīcas Dzemdību nodaļas korpusa būvniecība. Jau tagad Ogres slimnīcā dzimst ap 500 bērniņu. Līdz ar jaunā Dzemdību nodaļas korpusa atklāšanu nākamā gada sākumā, kad tiks piedāvāta ne vien kvalificētu speciālistu palīdzība, bet arī ērtas ģimeņu palātas, Ogres slimnīcā dzimušo bērniņu skaits varētu vēl krietni pieaugt. Slimnīca Dzemdību nodaļu būvē par saviem līdzekļiem. 

Kaibalas staciju tomēr vēl neslēgs! 

Satraucošus jaunumus piedzīvoja kaibalieši. Autotransporta direkcijas Sabiedriskā transporta padome paziņoja par lēmumu līdz gada nogalei slēgt sešas dzelzceļa pieturas, tostarp arī Aizkraukles līnijā esošās dzelzceļa pieturas «Kaibala», «Dārziņi» un «Rumbula». Pamatojums – nelielais pasažieru skaits, līdz ar ko to uzturēšana neesot rentabla. Kaibalieši pret šo ieceri aktīvi protestēja, un šobrīd lēmums slēgt Kaibalas dzelzceļa staciju ir apturēts. 

Ikšķiles katoļu draudzei jauns prāvests 

Vēstījām, ka Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs izsniedzis jaunu nominātu priesterim Janam Biernatam par kalpošanu Ikšķiles Svētā Meinarda draudzē kā prāvestam. Jana Biernata pienākumos ietilpst arī Ikšķiles Baskāju karmelīšu ordeņa klostera māsu pastorālā aprūpe. 

Jau pavisam drīz pēc jaunā priestera nominēšanas vēstījām par nesaprašanos starp draudzi un Janu Biernatu, kurš reizumis pret draudzi pielietojis pat drastiskas metodes – atlaižot baznīcas kori un ērģelnieci, kā arī aizliedzot draudzes vadībai spert kāju baznīcā. Šobrīd situācija ir normalizējusies. 

Durvis ver Jauniešu māja 

Ogrē, Brīvības ielā 40, darbu sākusi Ogres Jauniešu māja. Tā ir vieta, kur jauniešiem vecumā no 13 līdz 25 gadiem satikties, veidot jaunas draudzības, toleranci, kopīgi un individuāli īstenot savas idejas, uzzināt par brīvprātīgo darbu, neformālo izglītību, projektu un citām atbalsta iespējām. Jauniešu mājā darbojas arī podkāsta studija. 

Jauns komandieris 

Vēstījām, ka šogad Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandiera amatā stājās pulkvežleitnants Pēteris Plečkens, nomainot līdzšinējo bataljona komandieri pulkvežleitnantu Aināru Rauzu. 

Putnu gripa, sausums un mizgrauži 

Šogad rakstījām arī par putnu gripas gadījumiem lielo ķīru kolonijās Ķegumā un egļu astoņzobu mizgraužu savairošanās risku. Šis mazais, bet bīstamais kaitēklis lielu postu nodara arī mežos Ogres novadā. Savukārt šā gada vasaras neierastais sausums bažīgus darīja lopkopjus. Izkaltušās zāles dēļ lopus nebija iespējams izlaist ganībās, un sausuma dēļ arī pat nebija īsti ko pļaut! Tomēr lopbarība sagādāta, neviens lopiņš nebarots nav palicis.

{gallery}2023 novada{/gallery}