Piektdiena, 21.06.2024 11:09
Egita, Emīls, Monvīds
Piektdiena, 4. novembris, 2022 12:36

Uzadi ukraiņiem zeķu pāri!

Ogres Vēstis Visiem
Uzadi ukraiņiem zeķu pāri!
Baiba Zakevica nepagurstot ada zeķes karavīriem jau kopš kara sākuma Ukrainā un turpinās to darīt, līdz šis karš beigsies. Foto no Baibas Zakevicas personiskā arhīva
Piektdiena, 4. novembris, 2022 12:36

Uzadi ukraiņiem zeķu pāri!

Ogres Vēstis Visiem

«Neesmu skaitījusi, cik zeķu pāru vai cik kilogramu dzijas esmu saadījusi, bet šis ir veids, kā varu atbalstīt Ukrainas aizstāvjus,» saka ogrēniete Baiba Zakevica, kura zeķes, ko sūtīt uz Ukrainu, ada jau kopš kara sākuma un aicina to darīt arī citus.

Adīšana ir Baibas sirdslieta no pamatskolas. Adīklis viņai rokās ir visur – sēžot parkā uz soliņa, mājās pie televizora, pat skolas vecāku sapulcē, vai braucot vilcienā uz darbu Rīgā, Latvijas Republikas Kultūras ministrijā, kur viņa ir valsts sekretāra vietniece finanšu un attīstības jautājumos. Baiba smaidot teic, ka kolēģi pie viņas aizraušanās ar adīšanu ir pieraduši un atbalsta, turklāt adīšana ir veids, kā vislabāk sakārtot domas un gūt iedvesmu tālākajiem darbiem.


Baiba aktīvi seko karadarbībai Ukrainā, raud par prātam neaptveramo vardarbību un jau pirmajās kara dienās teica, ka adīs un sūtīs siltumu uz Ukrainu. Viena rupjāka adījuma zeķe top vienā vakarā. Zeķēs ieadīts arī Ukrainas vai Latvijas karodziņš. Saadīto viņa nogādā Saldū, biedrībā «Mūsu ligzda», no kurienes adījumi tālāk ceļo uz Ukrainu.


Viņa ir uzrunājusi arī citas adītājas, kuras ne vien čakli darina zeķes vai cimdiņus, bet ir ziedojušas dziju un adatas, lai adīt varētu arī ukraiņu sievietes gan Latvijā, gan Ukrainā.


«Paldies iedzīvotājiem, kuri man ziedojuši dziju. Ja vēl kādam ir dzija un viņš to vēlas ziedot, aicinu sazināties un aizbraukšu tai pakaļ. Iespējams iegādāties arī manis adītās zeķes. Par iegūto naudu pirkšu dziju un sūtīšu to adītājām Ukrainā, kā arī taps jauni zeķu pāri, kas ceļos uz Ukrainu,» saka Baiba.
Jautāta, kāpēc viņai tas nepieciešams, čaklā adītāja atzīst, ka zeķes ir siltuma simbols. «Tas ir mans atbalsts ukraiņiem viņu cīņā, jo šis karš ir par mums visiem. Tas ir veids, kā ar nelieliem resursiem varu palīdzēt tiem, kam šī palīdzība nepieciešama. Pēc tā, kas notiek, saprotams, ka Ukrainā būs auksta un smaga ziema. Protams, arī Latvijā nebūs viegli, bet ir nepieciešams palīdzēt tiem, kas ir Ukrainas ierakumos, un civiliedzīvotājiem, kuri palikuši bez pajumtes un siltuma, kuri vairākus mēnešus dzīvo māju pagrabos. Ne tikai karavīriem, arī viņiem ir vajadzīgas šīs zeķes, lai sasildītu kājas,» saka Baiba.


Rokdarbniecēm visā Latvijā ir iespēja piedalīties arī akcijā Adījumi, ziedojot savas adītās zeķes Ukrainas aizstāvjiem. Akcijas organizatori informē, ka mēneša laikā kopumā saziedotas gandrīz divas tonnas adījumu jeb aptuveni 19 000 zeķu pāru. Sākotnēji bija plānots, ka akcija norisināsies tikai līdz 23. oktobrim, taču, ņemot vērā lielo atsaucību un nepieciešamību turpināt atbalsta sniegšanu gan Ukrainas kareivjiem un mediķiem frontē, gan civiliedzīvotājiem izpostītajās pilsētās un kara bēgļiem, akcijas norise pagarināta līdz šā gada beigām.


Biezākās 37.– 45. izmēra vilnas zeķes noderēs, lai sasildītu kājas aukstajos mājokļos un kamēr žūst ierakumos sabristie zābaki, bet plānākās un ar garāku stulmu adītās – lai vilktu karavīra zābakos. Noderēs arī adīti cimdi un puscimdi.


Rokdarbnieces savus adījumus Ukrainas aizstāvjiem var bez maksas nodot visās «Latvijas Pasta» nodaļās. Uz paciņas ar nododamo adījumu jānorāda «Akcija «Adījumi»», EKSPRESPASTS, Ziemeļu iela 10, Mārupes novads. «Latvijas Pasta» darbinieki adījumus centralizēti nogādās biedrībai «Tavi draugi» Rīgā, Ventspils ielā 50, kas tālāk tos transportē uz Ukrainu.


«Zeķes turpināšu adīt tik ilgi, cik vien būs nepieciešams, lai sniegtu atbalstu Ukrainas aizstāvjiem. Aicinu ikkatru, kurš var uzadīt vismaz vienu zeķu vai cimdu pāri, to darīt un nosūtīt šo siltuma simbolu uz Ukrainu. Tas prasa tikai pāris stundu darba un nedaudz dzijas, bet tas ir daudz, ko visi kopā varam izdarīt ukraiņu labā. Uzadītās zeķes var nodot gan pastā, gan arī nogādāt Ukrainā ar manu starpniecību. Būšu pateicīga arī par dziju jauniem adījumiem,» saka Baiba Zakevica, ar kuru var sazināties, zvanot pa tālruni: 29221555.

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem