Daži atzīst, ka skaļais signāls viņus pamatīgi izbiedējis, kamēr liela daļa norāda, ka paziņojums viņu ierīcēs tā arī neparādījās, raisot jautājumus, kas tad īsti ir tie "izredzētie", kas šo brīdinājumu saņēma. Vienlaikus vairāki komentētāji mierīgi atzīst, ka šāda prakse jau sen ir norma citviet pasaulē, un šoreiz skaņa patiesi bijusi iespaidīga.
Lūk, ko cilvēki saka par pirmo brīdinājuma ziņu savos telefonos!
Kā ziņo aģentūra LETA, kopš 1.jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai brīdinātu konkrētā teritorijā esošus iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram, bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem un citiem gadījumiem.
Šūnu apraide paredz vairākus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus - tiks izplatīti sarkanie, oranžie un dzeltenie brīdinājumi. Tāpat paredzēti ziņojumi par pazudušiem bērniem, par apdraudējuma situācijas beigām un mācību brīdinājumi.
Šūnu apraides paziņojumi nebūs SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi parādīsies speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.
Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio - tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana jeb SIM karte. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā.
Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni. Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz "podziņtelefoniem", ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji.
Kopumā sistēma darbojās atbilstoši iecerētajam un ievērojams skaits iedzīvotāju paziņojumu saņēma savlaicīgi. Vienlaikus konstatēti arī gadījumi, kad paziņojums netika saņemts, lai gan persona atradās brīdinājuma zonā. Šie novērojumi apliecina nepieciešamību turpināt sistēmas uzlabošanu, lai nodrošinātu labāku pārklājumu un uzticamību turpmākajos brīdinājumos. Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs kopā ar tehniskajiem sistēmas izstrādātājiem šobrīd analizē situācijas, kurās paziņojums nav sasniedzis saņēmējus.